UNIKÁTNÍ SYSTÉM LIKVIDACE VIRŮ VE VZDUCHU

AFI City je první kancelářskou budovou v Praze, která se může pochlubit čistícím systémem vzduchu na bázi ionizace společnosti Global Plasma Solutions, který odstraní na 99.8% všech nebezpečných virů včetně SARS-COV-2.

Jde o technologii NPBI (Needle Point Bi-Polar Ionization) s nepřetržitou ochranu vzduchu, kterou využívají společnosti jako Google, Siemens apod. Všechny společné prostory tak budou bezpečně ošetřené v rámci celé budovy a jednotlivé kanceláře získají možnost se také připojit k zóně čistého vzduchu. Moderní kanceláře se již bez technologických inovací neobejdou a v AFI Europe je vůbec první společností, která instaluje tento systém v České republice.

Více

New perspective
AFI CITY 1

AFI CITY 1 is an administrative project designed by well known Czech studio CMC architects. It is a tower building consisting of 19 above ground and 3 under ground floors with total leasable area of 17.300 sqm.

The project offers an underground parking with sufficient capacity of more than 300 parking spaces.

AFI CITY 1 situated in rapidly developing area of Prague 9 – Vysocany offers flexible solutions for demanding tenants that are looking for modern office premises using the latest technologies combined with original architecture. Each floor can be leased as one unit of 900 sq m or it can be divided to two units, each of 450 sqm.

Sustainable solution

The project is designed as sustainable and energy efficient and is aiming to be certified as BREEAM Excellent.

The AFI CITY 1 project was completed in September 2020.

Virtual tour of the first floor

floor

19

floors with a unique view

area

17 300 m²

total rentable area

metro

B

Metro - Kolbenova

AFI Europe Czech Republic © 2024